Anglický mastiff je molossoidní plemeno s obřím srdcem, je něžný, klidný, vyrovnaný, laskavý, chápavý a hravý. Oddaný celé rodině, upřímně a bez výhrad ji miluje. Je proto velmi důležitý každodenní kontakt s rodinou. Trvalý pobyt venku bez kontaktu by byl pro něj spíše utrpení. Svému pánovi je velmi oddaný a brání ho. Za svou rodinu by dýchal. Hledáte-li nenáročného rodinného mazlíka a ochránce, je mastiff jasnou volbou.

I přes svou ohromnou velikost je velmi něžný, rozvážný, citlivý. Míra vzrušivosti je vysoká, nereaguje zbrkle ani agresivně. Pokud mu něco vadí, odejde si lehnout na klidnější místo. K dětem má opravdu skvělý vztah, má je velmi rád, chce si s nimi hrát, mazlit se. I když váží stejně, ba i více jako průměrný dospělý člověk, je si své fyzické síly velmi dobře vědom. Velmi dobře ovladatelný, při správné výchově, kterou zvládne i majitel bez předchozích zkušeností s pejsky, může mastiffa klidně vyvenčit i dítě. Ochotně spolupracuje. S přihlédnutím k jeho citlivé povaze by měla být jeho výchova sice důsledná, avšak zároveň i láskyplná. Nevhodným zacházením s tímto něžným obrem (hrubost, nátlak, dril), byste mohli na jeho duši napáchat nenapravitelné škody.

Je to opravdu výjimečné nekonfliktní plemeno, kterého i ostatní zvířata a psi nechávají zcela chladným. Skvěle vychází s jinými domácími mazlíčky, přijme je v poklidu, jako další členy rodiny.  Nemá lovecké ambice. Při pohodové procházce lesem bude příjemným doprovodem. Velmi důležitá je socializace. Čím více vjemů, zvuků, pachů zachytí v raném věku, tím lépe. Také určitě lépe se vám bude přesvědčovat př. devítiměsíční štěně, než pětiletý pes.

Cizím zpočátku nedůvěřuje a spíše se jich straní, ale po tom, co se spolu seznámí, si je velmi oblíbí.

Je to plemeno vhodné i do města. Patří mezi nejstarší psí plemena. Může vážit i přes 100 kg, jedná se o nejtěžší plemeno světa

Než něco podnikne, důkladně to promyslí. Rozvaha a inteligence mastiffovi rozhodně nechybí. Nepotřebuje mnoho pohybu, přes svoji váhu je sice obratný, ale i tak je nejraději s vámi doma, ideálně na gauči. Rozhodně nepatří mezi aktivní psy. Především v horku, kdy se kůže mezi vrásky hodně potí a voda se nijak neodpařuje.

Každý mastiff slintá po pití a jídle. Pokud je jim horko, chladí se dýcháním s vyplazeným jazykem, což také zvyšuje tvorbu slin. Fámou je, že by vytékaly sliny jen tak. Mastiff také vydatně chrápe při spánku, ale mnohdy i při odpočinku.

Je dnes symbolem síly, ale při své hmotnosti dovede být neuvěřitelně rychlý a obratný.

Vzhledem k velikosti mastiffa jsou náklady na výživu, veterinární vyšetření a veškerou prevenci (paraziti, očkování atd.) oproti ostatním psům vyšší. Je vhodné si pejska pojistit pro případ úrazu či operace. V době raného vývinu může nabírat až 3 kg za týden. Péče o mastiffa není nikterak náročná. Díky krátké srsti ho stačí  dle potřeby vykartáčovat. Pravidelná kontrola očí, uší, zubů a drápů je stejná jako u každého jiného plemene. Zvýšenou pozornost věnujte loktům, kde se mohou tvořit nepříjemné otlaky. Ty lze eliminovat kvalitním pelíškem, aby na lokty nepůsobila velká váha psa.

Je to dozajista impozantní pes, který svou velikostí a váhou zapůsobí opravdu na každého.

Standard plemene Anglický mastiff

Všeobecný dojem:
Celkový tvar hlavy působí při pohledu ze všech stran kvadraticky. Vysoce žádoucí je její značná šířka, poměr délky lebky k celkové délce hlavy by měl být 2:3. Tělo je masivní, široké, hluboké, dlouhé a mohutně stavěné a stojí na široce postavených svislých končetinách. Svaly se zřetelně rýsují. Velikost je vysoce žádoucí, je-li ovšem spojena s kvalitou. Substance a výška jsou důležité, především ale mají být obě vlastnosti v rovnováze.

Charakteristika:
Veliká, masivní stavba těla plná síly, vyrovnaná a pevná. Kombinace elegance, rozvahy a odvahy.

Povaha:
Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopen je bránit

Hlava a lebka:
Hlava mezi ušima je široká, čelo ploché, ale je-li vzbuzena pozornost psa, pokryje se čelo vráskami. Obočí lehce vytažené vzhůru. Spánky a lícní svaly dobře vyvinuté. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštělé zaoblení s rýhou ležící mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu. Tlama je krátká, pod očima široká, zůstává téměř stejně široká až ke špičce čenichu, je tupá a kvadraticky řezaná. Tak tvoří se hřbetem nosu pravý úhel. Hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádná; dolní čelist je široká až ke svému konci. Nos široký, při pohledu zepředu široce otevřené nosní otvory; z profilu je nos rovný (ne vyhrnutý). Pysky v tupém úhlu vycházejí ze středu nosu, lehce visí, takže vzniká kvadratický profil. Délka tlamy k celkové délce hlavy se má jako 1:3. Obvod tlamy měřený ve středu mezi očima a nosní houbou se má k obvodu hlavy (měřeno před ušima) jako 3:5.
Oči: Malé, posazené široko od sebe, vzdálenost mezi očima alespoň 2 šířky očí. Stop je mezi očima výrazný, nicméně ne příliš ostrý. Barva očí oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší. Spojivka není vidět.
Uši:  malé, na omak tenké, nasazené daleko od sebe na nejvyšším bodě po stranách lebky tak, že tvoří pokračování příčné linie přes nejvyšší bod lebky. Je-li pes uvolněn, ploše a těsně přiléhají k lícím.
Chrup:  Daleko od sebe stojící zdravé a mohutné špičáky. Řezáky dobře postavené proti sobě (klešťový skus) nebo předkus, ale jen tak velký, aby při zavřené tlamě nebyly vidět zuby.

Krk:
Lehce klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý. Obvod zhruba o 2,5 až 5 cm méně než obvod hlavy, měřený před ušima.

Hrudní končetiny:
Plece a nadloktí lehce šikmo uložené. Těžké a svalnaté. Běhy rovné, silné a postavené široce od sebe. Silné kosti. Lokty paralelně s tělem. Rovné nadprstí.

Trup:
Hrudník široký, hluboký a dobře uložený mezi hrudními končetinami. Žebra klenutá a dobře zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahají daleko dozadu k pánvi. Obvod hrudníku zhruba o 1/3 větší než kohoutková výška. Hřbet a bedra široká a svalnatá, plochá a velmi široká u fen, lehce klenutá u psů. Slabiny mimořádně hluboké.

Pánevní končetiny:
Široká a svalnatá z dobře úhleným lýtkem. Hlezna dobře úhlená, široce postavená a ve stoji i v pohybu rovná.
Tlapy: Velké a kulaté, prsty dobře klenuté. Drápy černé.

Ocas:
Vysoko nasazený, dosahující až k hleznu nebo o něco delší. Široký v nasazení a na konci vybíhá do špičky. V klidu volně visí, při vzrušení je špička obrácena vzhůru. Ocas nesmí být nesen nad linií hřbetu.

Chůze/pohyb:
Plný síly, bez námahy, prostorný

Osrstění:
Krátké, přiléhavé, ne příliš jemné na plecích, krku a hřbetu.
Barva: Meruňkově hnědá, stříbrohnědá, jelení červeň nebo tmavě hnědě žíhaná. V každém případě mají být tlama, uši a nos černé a oči lemované černě, přičemž se černá nad očima rozplývá.

Chyby:
Každá odlišnost od uvedených bodů by se měla posuzovat jako vada, jejíž hodnocení by mělo přesně odpovídat závažnosti rozdílů.

Poznámka: psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku